Hledám Amy

V originále:Chasing Amy
Žánr:Psychologický
Původ:USA
Rok:1997
Délka:113 minut
Režie:K. Smith
Hlavní role:B. Affleck, J. L. Adamsová, J. Lee
Doporučení:ano

Holden (Ben Affleck) a Banky (Jason Lee) jsou dva nerozluční kamarádi a také úspěšní autoři komiksového seriálu. Na jedné autogramiádě se prostřednictvím kontroverzního černošského kamaráda Hoopera (Dwight Ewell) seznámí s Alyssou (Joey Lauren Adamsová). Alyssa Holdenovi učaruje a je vidět, že ani jí není mladý ilustrátor lhostejný. Problém ovšem tady je, a to velký. Alyssa je totiž na holky.

Výborná konverzační a lehce romantická komedie Kevina Smithe se nese v duchu celé jeho tvorby. Nízkorozpočtový film je založen především na skvělých dialozích a velkým smyslem autora pro neprvoplánový humor. Tentokrát se zaměřil na dvě zásadní otázky lidských vztahů. Jednou je homosexualita, která zde ovšem není pouze snobským prvkem rádoby dojemných filmů. V tomto případě je naopak konfrontována s přirozenou heterosexualitou. Může mít lesbička mužské kamarády? A pokud ano, tak proč, když je na mužích a ženách tolik rozdílů? Není tedy takové kamarádství pouze skrytá přitažlivost? Holdenův kamarád Banky tvrdí, že lesbička naladěná pozitivně vůči mužům neexistuje. Jenomže on sám je vůči Alysse zaujatý, což souvisí s druhou otázkou, a tou je vztah mezi dlouholetými přáteli, z nichž ani jeden nemá vlastní přítelkyni. Banky je prý do Holdena zamilovaný, alespoň podle Hoopera, který se na venek tváří jako neoblomný bojovník za práva černošské menšiny, ale ve skutečnosti je pouze zženštilý homosexuál. Holden se tak ocitá v nečekané situaci. Je z ní ovšem natolik zmaten, že se ji při svých nevelkých životních zkušenostech rozhodne řešit špatným způsobem. Je trochu škoda, že závěr příběhu vyzněl poněkud nejistě, z čehož se dá usuzovat, že ani sám Kevin Smith příliš nevěděl, jak ho zakončit. Ale za to, že tento film natočil a pokusil se tyto psychologické problémy nastínit a rozebrat, mu patří velké plus.

Jedno z dalších poselství je ukryto přímo v názvu filmu. O tom, kdo je to Amy, se divák dozví v pokročilejší časti děje, a to přímo od autora, který se v něm v roli Tichého Boba opět na chvíli objeví spolu s upovídaným Jayem (Jason Mewes).

Přidat vlastní názor k filmu

Vaše doporučení:

Doporučení čtenářů: